Sondowanie gruntu
Sondowanie dynamiczne
Sondowanie dynamiczne stanowi metodę umożliwiającą określenie stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych (takich jak piasek czy żwir), zarówno pochodzenia naturalnego jak i będącego efektem działalności człowieka. Pozwala nam to na ocenę wytrzymałości oraz odkształcalności gruntów niespoistych. Badanie metodą sondowania dynamicznego realizujemy w momencie napotkania na tego typu grunty w trakcie wykonywania odwiertów geologicznych. Wykorzystujemy w tym celu sondy DPL, DPM i DPH.
Sondowanie gruntu metodą dynamiczną jest standardową procedurą pozwalającą wyznaczyć stopień zagęszczenia gruntów niespoistych na przykład w celu sprawdzenia warstw podłoża pod fundamenty, chodniki czy drogi, a także weryfikacji osiągnięcia odpowiednich wymagań projektowych (dlatego technika ta jest wykorzystywana również w ramach nadzoru geotechnicznego).
Przebieg sondowania polega na dynamicznym zagłębianiu końcówki stożkowej w podłoże gruntowe przy użyciu młota o odpowiedniej wadze dzięki czemu uzyskujemy stałą energią uderzenia. W zależności od charakterystyki badanego gruntu otrzymujemy określona wartość pozwalającą na ocenę wytrzymałości podłoża.
Usługę sondowania dynamicznego dostosowujemy każdorazowo do konkretnych potrzeb i sytuacji oraz realizujemy ją w trzech wariantach określających głębokość sondowania i dobieranych w zależności od konkretnej sytuacji:
- SD-10 (DPL)
- SD-30 (DPM)
- SD-50 (DPH)
Sondowanie statyczne
Do badań gruntów wykorzystywane jest również sondowanie statyczne. Tego typu sondowanie realizujemy z wykorzystaniem sondy CPT i sondy CPTu, stąd niekiedy spotkać się można ze zwrotem sondowanie CPT lub sondowanie CPTu. Sondowanie gruntu stożkiem CPT to jedno z najdokładniejszych badań geologicznych, które pozwala na precyzyjną ocenę parametrów geotechnicznych podłoża przeznaczonego do realizacji inwestycji. Sonda CPTU dostarcza dodatkowo informacji na temat takich parametrów jak poziom zwierciadła wody gruntowej.